Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą – co mówi prawo?
Na przedsiębiorcach ciąży wiele obowiązków, jednak dla równowagi, mogą oni korzystać z mnóstwa praw, które okazują się zbawienne w trudnej sytuacji finansowej. Jednym z nich jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, z której bardzo często korzystali zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, która rozpoczęła się w Polsce w marcu 2020 roku. Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej i kiedy można je zastosować?
Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?
Zawieszenie działalności gospodarczej jest statusem firmy, która przez określony czas nie funkcjonuje. W tym okresie przysługują jej udogodnienia finansowe, w tym ulgi podatkowe, przez co bardzo często stanowi metodę radzenia sobie z kryzysem finansowym w przedsiębiorstwie. Możliwe jest złożenie wniosku o wstrzymanie działania zakładu na określony okres (minimum 30 dni) – terminowo lub bezterminowo. Co istotne, można dokonać tego dowolną ilość razy w czasie prowadzenia biznesu. Jak zawiesić działalność gospodarczą wyjaśnia Korporacyjny, warto zaznaczyć, że nie jest to trudny bądź żmudny proces. Wniosek złożyć można podczas osobistej wizyty w urzędzie: miasta, miasta na prawach powiatu, gminy, dzielnicowym miasta stołecznego Warszawy, a także listownie (listem poleconym), jak i drogą elektroniczną. Dodatkowo warto podkreślić, że konieczne jest urzędowe wznowienie działalności po upływie okresu zawieszenia.
Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?
Prawo jasno określa, że zawiesić działalność mogą przedsiębiorcy wpisani do CEIDG, którzy nie zatrudniają pracowników. Wyjątek stanowią zatrudnieni przebywający aktualnie na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym, a także na podstawie umowy zlecenie oraz o dzieło – pracodawca w takim przypadku ma prawo zawiesić firmę. Wstrzymanie działalności gospodarczej przez wspólników spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich jest nieskuteczne, gdy nie zostało dokonane przez pozostałych wspólników.
Uważa się, że działalność można zawiesić z dowolnego powodu – w polskim prawie nie funkcjonują wytyczne związane z przesłankami zezwalającymi na to. Wśród najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców przyczyn wyróżnić można:
- brak wystarczającej ilości czasu na zajęcie się prowadzeniem firmy,
- zmiana miejsca zamieszkania,
- koszty przewyższające przychody,
- niski, niezadowalający zysk,
- niewielka liczba zleceń, klientów,
- utrata płynności finansowej,
- sezonowość prowadzonej działalności,
- wypadki i sytuacje losowe.
Warto zaznaczyć, że specjaliści ostrzegają, że zwlekanie z podjęciem decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej może przynieść bardzo przykre konsekwencje związane np. z bankructwem.
Czym skutkuje zawieszenie działalności gospodarczej?
Głównym skutkiem zawieszenia działalności gospodarczej jest brak możliwości podejmowania prac pozwalających na osiąganie bieżących przychodów z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Możliwe jest jednak wyprzedawanie środków trwałych oraz przyjmowanie powstałych przed wstrzymaniem prac należności. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo do regulowania zobowiązań, w tym obowiązek spłaty zaciągniętych kredytów. Konieczne jest regulowanie podatków oraz opłat publiczno-prawnych Wymagane jest prowadzenie księgowości. Do największych plusów zawieszenia działalności przedsiębiorcy zaliczają bez wątpienia zwolnienie z obowiązku wpłaty zaliczek na poczet podatku dochodowego, jak i składek zdrowotnych.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.