Ekonomiczny zawrót głowy- studia z ekonomią w tle.
Maturzyści słysząc ostatni dźwięk dzwonka w ich szkole, wcale nie są spokojni, a z pewnością nie myślą o wakacjach i odłożeniu książek w kąt. Prawdziwe wytchnienie to dla nich poprawnie zdany egzamin maturalny, do którego od ostatnich zajęć w szkole zostało niewiele czasu. Dla większości abiturientów egzamin to przepustka do dalszej edukacji- studiów. To właśnie od wyniku maturalnego uzależnione jest dostanie się na upragniony kierunek, więc dzień ogłoszenia wyników jest najbardziej wyczekiwanym dniem w całej edukacji każdego maturzysty.
Przyszłość związaną ze studiami deklaruje znaczna większość, niż osób, które mają inne plany po ogłoszeniu wyników, np. pójście do pracy, rok przerwy od edukacji związany z podróżami lub w najgorszym przypadku poprawianie wyniku maturalnego, by znów rekrutować się na ulubiony kierunek studiów związany z zainteresowaniami. Okres przed wyborem przedmiotów na deklaracji maturalnej jest idealnym momentem na to, by wstępnie zdecydować, na jaki kierunek chcielibyśmy pójść na studia. Im wcześniej podejmiemy tę decyzję, tym lepiej możemy przygotować się do procesu rekrutacji. Mnogość kierunków, jakie oferują uczelnie wyższe przyprawia o zawrót głowy- dla każdego znajdzie się dziedzina, w której może się realizować.
Mówi się, że studia ekonomiczne są przyszłościowe bez względu na sytuację panującą w kraju, a wszystkie załamania nie są groźne tej dziedzinie nauk. Swoje miejsce w tej grupie kierunków znaleźć może każdy, kto choć odrobinę lubi się z królową nauk, czyli matematyką. Zarówno rachunkowość, jak i ekonomia to przedmioty związane z cyferkami i liczeniem. Z pewnością cierpliwość będzie tutaj cechą dość ważną, gdyż praca księgowej bywa dość monotonna i często w bezruchu. W zależności jednak od zainteresowań w tej grupie kierunków każdy znajdzie coś dla siebie!
Opisy kierunków ekonomicznych- sprawdź co za nimi się kryje i wybierz coś dla siebie!
EKONOMIA
Ekonomia jest nauką społeczną, która zajmuje się analizowaniem i opisywaniem procesów wykorzystywania zasobów- zarówno produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług. Analizie podlegają zachowania jednostki ale i całych grup społecznych wobec zjawiska popytu lub podaży w danym sektorze usług. Brzmi skomplikowanie, jednak jeśli jesteś osobą z chęcią rozprawiającą się z matematycznymi zagwozdkami, a analiza cyferek to nie czarna magia- ten kierunek jest dla Ciebie! Podczas studiów student zaznajamia się z matematyką, statystyką i analizą finansową. Dodatkowo, poszerza znajomości z zakresu prawa: w biznesie i podatkowym. Jako dyplomowany ekonomista, absolwent kierunku ekonomia zatrudnienie można znaleźć w biurach analiz ekonomicznych lub organizacjach świadczących usługi prawne z zakresu prawa finansowego i podatkowego. Również w instytucjach pożytku publicznego, gdzie jest zapotrzebowanie na ekspertów nauk ekonomicznych.
FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
Można by rzec, że finanse towarzyszą przeciętnemu Kowalskiemu i żadne studia nie są mu potrzebne, aby skutecznie prowadzić swoje gospodarstwo domowe. Studia na kierunku finanse i rachunkowość, to zupełnie co innego, ponieważ zajmują się one bankowością i usługami finansowymi oraz analizą rynku finansowego, a nie indywidualnymi klientami. Jeśli jesteś osobą przedsiębiorczą, zainteresowaną poznaniem życia biznesowego oraz zagadnieniami z dziedziny ekonomii i finansów- to kierunek dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku zasięga się wiedzy z zakresu mikroekonomii, makroekonomii oraz matematyki w różnych formach- w finansach, statystyka matematyczna i opisowa. Poza tym język obcy oraz przedmioty umożliwiające lepsze komunikowanie się z partnerami biznesowymi. Absolwenci kierunku zatrudnienie mogą znaleźć w: biurach rachunkowych, doradztwie podatkowym czy bankach komercyjnych.
ANALITYKA GOSPODARCZA
Analizowanie gospodarki i rynku ekonomiczno-finansowego jest Twoją pasją? Jeśli jesteś dobrym matematykiem, cechujesz się dobrą intuicją w zakresie przewidywania zachowań rynku to kierunek analityka gospodarcza jest dla Ciebie! Pomimo, że gospodarka w kraju bywa nieprzewidywalna, analizowanie i umiejętność rozwiązywania problemów jest w stanie uczynić studenta tego kierunku człowieka zdolnego do rzeczy niemożliwych w kompetencji tego kierunku. Studiowanie kształci studentów w zakresie finansowo-księgowym, produkcji i wydajności, komunikacji publicznej a także służby zdrowia i demografii. Ten kierunek studiów jest stosunkowo młodym kierunkiem, co cechuje się nowoczesnym programem nakierowanym na umiejętności pracy w zawodzie. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako analitycy: rynku pracy, rynku pieniężnego, finansowego lub specjaliści do spraw: produkcji i zarządzania ryzykiem.
ANALITYKA BIZNESU
Jeśli interesujesz się środowiskiem biznesu i jego dziedzinami, rozważasz rozpocząć karierę właśnie w tej dziedzinie, a matematyka nie stanowi dla Ciebie najmniejszego problemu? Oznacza to jedno, analityka biznesu to kierunek dla Ciebie! Podczas studiowania na tym kierunku można rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia biznesu oraz praktycznej analizy otoczenia za pomocą metod jakościowych i ilościowych. Analiza ofert przedsiębiorstw czy metody analizy rynku nie będą stanowić dla Ciebie większego problemu. Oprócz zawodowych przedmiotów, poszerzysz swoją wiedzę z zakresu nauk interpersonalnych, które umożliwią rozwiązywanie problemów oraz polepszenie procesu komunikacji. Będziesz praktykować również naukę języka obcego, co pozwoli na poszerzanie horyzontów i możliwość współpracy międzynarodowej. Jako absolwent tego kierunku zatrudnienie można znaleźć w sektorze finansowym i biznesowym w zakresie doradztwa finansowego, inwestycji oraz analityki biznesowej i do spraw ekonomicznych.
ANALITYKA DANYCH
Jeśli jesteś osobą, dla której komputery i matematyka nie mają tajemnic a jednocześnie czujesz, że wiedza jaką posiadasz, to wciąż za mało, to kierunek analityka danych może być dla Ciebie idealnym wyborem. Syntetyczne połączenie dwóch przedmiotów: matematyki i informatyki daje szeroki wachlarz możliwości. Kierunek rozwija w zakresie wyszukiwania, segregowania i analizowania danych. Student podczas studiów poszerza swoją wiedzę z zakresu gromadzenia, przechowywania i przetwarza różnego rodzaju informacji i danych. Dodatkowo, poszerzysz swoją bazę narzędzi informatycznych, języków programowania oraz będziesz praktykować tworzenie baz danych i arkuszy kalkulacyjnych. Jako absolwent kierunku analityka danych zatrudnienie można znaleźć jako pracownik: instytucji administracji publicznej, ośrodków naukowo-badawczych, instytucji finansowych czy przede wszystkim, w firmach z branży IT.
Jakie przedmioty są potrzebne na maturze?
Każda uczelnia wyższa ma swój określony szyfr przedmiotów, które są premiowane dla danej grupy kierunków studiów. W każdej rekrutacji, przedmioty te będą się nieco różnić i dla danego kierunku przedmiotem punktowanym podwójnie stanie się inny przedmiot maturalny. Zdawanie na maturze potrzebnych przedmiotów w rekrutacji na studia, jest gwarancją bezproblemowego dostania się na dany kierunek. Oczywiście, gdy wynik egzaminu maturalnego jest pomyślny.
Must have przedmiotów maturalnych, by móc wziąć udział w rekrutacji na kierunki ekonomiczne z dobrym wynikiem to: matematyka- królowa nauk, język obcy nowożytny, fizyka i informatyka. Z pewnością wybór tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym będzie gwarancją sukcesu. W końcu, na tych kierunkach przedmioty te będą obligatoryjnymi, więc trzeba je lubić.
POWODZENIA MATURZYŚCI!
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.