Polisa turystyczna – czy warto ją wykupić?
Około połowa Polaków spędza swoje wakacje za granicą. Beztroski urlop może przerwać nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek. Przeciętny turysta wybierający się na urlop często zapomina o ubezpieczeniu podróżnym i traktuje je jak zbędny wydatek. Czy rzeczywiście polisa turystyczna to tylko dodatkowy koszt?
Warto pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne chroni nas przed dodatkowymi wydatkami – podstawowy wariant polisy obejmuje pokrycie kosztów leczenia oraz pomoc Assistance, a także transport zwłok do kraju. Dodatkowo przysługuje nam NNW. Można jednak rozszerzyć zakres ubezpieczenia o ubezpieczenie bagażu a nawet ubezpieczenie od szkód wyrządzonych pod wpływem alkoholu
Polacy wybierający się za granicę w celu turystycznym niechętnie korzystają z polisy turystycznej. Odstraszają ich dodatkowe koszty ubezpieczenia, oraz brak wiary w możliwość wypadku czy zachorowania. Jeśli korzystamy z wyjazdu organizowanego przez biuro podróży, w pakiecie jest też wliczone podstawowe ubezpieczenie podróżne. Jeśli wyjazd organizujemy na własną rękę, sami podejmujemy decyzję o zakupie polisy.
Dlaczego Polacy niechętnie decydują się na zakup ubezpieczenia?
Polisy turystyczne nie cieszą się popularnością z powodu złych opinii. Zdarza się, że mimo zakupu polisy pomoc nie zostaje udzielona. Wynika to jednak z faktu, że wiele osób przed zakupem nie zapoznaje się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Nie każdy ubezpieczony jest świadomy zakresu i sumy ubezpieczenia. Warto mieć świadomość, jakie świadczenia przysługują nam w zakresie polisy. Osoby leczące się przewlekle powinny pamiętać o dokupieniu dodatkowego rozszerzenia. W przeciwnym wypadku, w momencie zaostrzenia się choroby przewlekłej, pomoc może nie zostać udzielona.
Większość polis obejmuje udzielenie pierwszej, niezbędnej pomocy. Niektóre, chociaż nie wszystkie, uwzględniają też rehabilitację po przebytym wypadku. Jeśli planujemy uprawienie sportów wysokiego ryzyka, na przykład będziemy nurkować, warto sprawdzić, czy nasza polisa obejmuje koszty leczenia w momencie wypadku. W najtańszym wariancie polisy, oferowanym wraz z zakupem wakacji, suma ubezpieczenia jest niska. Tymczasem koszty leczenia za granicą w przypadku nagłej operacji czy długiej hospitalizacji są bardzo wysokie i mogą przekroczyć tę sumę. Równie wysokie są koszty specjalistycznego transportu medycznego.
Część turystów posiada też Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, tzw. EKUZ. Wydaje się, że mając taką kartę, dodatkowa polisa nie jest potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że refunduje ona tylko niektóre koszty leczenia i jest honorowana tylko w publicznych placówkach. Oprócz tej karty warto więc mieć dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia także w prywatnej placówce.
Dobra polisa gwarancją beztroskiego wypoczynku
Większość negatywnych opinii dotyczących polis bierze się nie z wad samego ubezpieczenia, a z braku wiedzy dotyczącej zakresu działania polisy. Przed zakupem polisy warto porównać oferty różnych firm. Zapoznać się z wariantami i sumą ubezpieczenia. Nie kierować się niską ceną polisy, a jej faktycznym zakresem. Jeżeli klient dokładnie przeczyta Ogólne Warunki Ubezpieczenia i wybierze odpowiednie rozszerzenie, nie będą go czekać przykre niespodzianki.
Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z przykrych sytuacji, które mogą czekać ich na wakacjach. Wypadek, nagła choroba, hospitalizacja a nawet śmierć mogą się przytrafić każdemu. Warto więc być ubezpieczonym. Wykupiona polisa podróżna, odpowiednia do naszych potrzeb, gwarantuje nam pomoc w każdej sytuacji.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.