Mięsień gruszkowaty – co warto wiedzieć na jego temat?
Mięsień gruszkowaty to jeden z tych mięśni, które są bardzo małe, a mogą zdziałać duże spustoszenie w naszym organizmie. Każdy z nas słyszał o różnych mięśniach w naszym ciele. Najczęściej słyszymy o bicepsach, tricepsach, czwórkach czy innych potocznie nazywanych mięśniach najczęściej wzmacnianych na siłowniach. Mało jednak niestety wśród amatorów różnych sportów oraz wśród zasiedzianych ludzi słyszy się o bardzo istotnych a jednak małych mięśniach. Niewielu z nas wie, jak rozluźniać na przykład mięsień gruszkowaty lub mięśnie pochyłe czy podpotyliczne. Niewielu wie, jak wzmacniać mięsień poprzeczny brzucha czy pracować nad stabilizacją tułowia. Nie wszyscy wiedzą też, że mięśnie mogą się nadmiernie napinać od nieprawidłowej i długotrwałej pozycji siedzącej. Takim mięśniem jest również mięsień gruszkowaty.
Jak wygląda i gdzie znajduje się mięsień gruszkowaty?
Niewiele osób wie, gdzie znajduje się ten mięsień i jaki ma kształt. Wbrew swojej nazwie nie przypomina on gruszki. Ci z Was, którzy wiedzą, gdzie on się znajduje zazwyczaj lokalizują go zbyt nisko i nie dopuszczają do myśli, że objawy, które odczuwają są zasługą właśnie zbyt napiętego mięśnia gruszkowatego. Mięsień gruszkowaty znajduje się pod mięśniami pośladkowymi, czyli leży głęboko. To jednak nie przeszkadza mu w wywoływaniu dolegliwości bólowych. Leży on pomiędzy kością krzyżową a kością biodrową. Łatwo zlokalizować mniej więcej jego położenie znajdując koniec kości krzyżowej. Zdając sobie sprawę z tego, gdzie ona się kończy będziemy wiedzieli, że mięsień gruszkowaty nie leży wcale tak nisko jak mogłoby się wydawać. Samo jego napięcie to pikuś. Chociaż może wywoływać również szereg dolegliwości. Gorzej, że zazwyczaj przez mięsień gruszkowaty przebija się nerw kulszowy, który biegnie w dół naszej kończyny dolnej. To największy problem mięśnia gruszkowatego.
Co się dzieje podczas zbyt dużego napięcia mięśnia gruszkowatego?
Samo napięcie mięśnia gruszkowatego może powodować rotację zewnętrzną całej kończyny dolnej co w konsekwencji może powodować dolegliwości bólowe mięśni całej kończyny, urazy kolan czy stawów skokowych. Takie uraz spowodowane są nieprawidłowym ustawieniem kończyny dolnej podczas chodu czy biegu. Co się dzieje, gdy mięsień gruszkowaty zaczyna uciskać nasz nerw kulszowy? W najlepszym przypadku możemy odczuwać nieznośny ból kończyny dolnej. W poważniejszych przypadkach taki ból może uniemożliwić poruszanie się. Najczęściej zgina on człowieka w pół i nie pozwala się wyprostować, a każdy ruch przynosi ból nie do zniesienia.
Jak można zapobiegać nadmiernemu napięciu mięśnia gruszkowatego?
Po pierwsze należy robić przerwy podczas pracy i nie doprowadzać do zbyt długiego siedzenia. Po drugie niezależnie od tego czy uprawiacie jakiś sport czy nie, mięsień gruszkowaty warto rozciągać. Można wykonywać klasyczne rozciąganie lub rolowanie. Niezawodny tutaj może okazać się także masaż mięśni przykurczonych. Na masaż warto wybrać się do fizjoterapeuty, który podpowie nam co należy zrobić z naszymi dolegliwościami bólowymi i pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.