Kiedy udać się do adwokata?
Znajomość prawa może nie przydaje się nam w każdej sytuacji życia codziennego, jednak kiedy już jest od nas wymagana, warto ją zweryfikować i poradzić się specjalisty. Gdy nie potrafimy sami rozwiązać problemu i szukamy skutecznej pomocy, należy udać się właśnie do adwokata. Jego kompleksowa wiedza okaże się przydatna w wielu przypadkach. Kiedy dokładnie możemy na nią liczyć? Dowiedzmy się więcej o pracy adwokata.
Czym się zajmuje?
Adwokat jest osobą o wyższym wykształceniu, która ukończyła studia prawnicze, a do tego posiada odpowiednie uprawnienia zawodowe. Dzięki temu może pełnić rolę pełnomocnika swoich klientów przed sądami i urzędami. Poza tym adwokat zajmuje się udzielaniem porad, sporządzaniem opinii czy odpowiednich dokumentów oraz tworzeniem projektów prawnych. Dokładne zasady wykonywania tego zawodu są uregulowane w ustawie o adwokaturze. Adwokat może specjalizować się w prawie rodzinnym, majątkowym, opiekuńczym, karnym, spadkowym, administracyjnym, handlowym itd. To kompleksowa wiedza z konkretnej dziedziny stanowi podstawę dla rozwiązania problemów, z którymi przychodzą klienci. Można więc zauważyć, że skorzystamy z pomocy tego specjalisty właściwie w każdej sytuacji życiowej – dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i innych podmiotów prawnych.
Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?
Podstawowym powodem udania się do adwokata jest wystąpienie problemu o podłożu prawnym. Skorzystamy z jego usług podczas konsultacji, gdy potrzebujemy uzyskać poradę prawną. Będzie ona mogła dotyczyć np. umowy, którą planujemy podpisać, jednak posiadamy co do niej pewne wątpliwości. Adwokat oceni zapis z prawnego punktu widzenia i wskaże nam, czy powinniśmy zgodzić się na takie warunki. Ponadto wytłumaczy wszelkie niejasności w umowie, których nie rozumiemy. Pomoc od takiego specjalisty okaże się potrzebna, kiedy będziemy chcieli uzyskać przykładowo odszkodowanie majątkowe. Adwokat wykaże się swoją wiedzą również w zawiłych przepisach, gdy będzie reprezentował nas w sprawie rozwodowej – często dochodzą do tego jeszcze problemy w podziale majątku lub opieki nad dziećmi. Są to jedynie przykłady sytuacji, kiedy pomoc adwokata okaże się konieczna. Warto pamiętać, że w każdym przypadku, kiedy jesteśmy ofiarami jakiegoś przestępstwa lub zostaliśmy o coś posądzeni, także możemy liczyć na wsparcie u tego specjalisty. Wybierając danego adwokata, należy zwrócić uwagę na zakres jego działalności, ponieważ jeśli oczekujemy skutecznego rozwiązania naszego kłopotu, powinien on posiadać dopasowane do sytuacji kompetencje.
Gdzie pracuje adwokat?
Co ciekawe, adwokat nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Najczęściej spotkamy go w kancelarii adwokackiej, którą prowadzi samodzielnie lub ze współpracownikami, np. innym adwokatem, radcą prawnym lub prawnikiem. Zatem znajdziemy tam szereg specjalistów, którzy świadczą usługi z kilku wybranych dziedzin prawa, dzięki czemu klienci mogą uzyskać pomoc w każdej sytuacji. W niektórych wypadkach adwokat pełni również rolę prawnika wewnętrznego, np. w urzędach.
Tekst powstał przy współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.