Jak możesz chronić swoje zdrowie w pracy?
Długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, wielogodzinne patrzenie na ekran komputera, wykonywanie powtarzalnych czynności i walka ze stresem. Praca biurowa może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Sprawdź poniżej, jak ich uniknąć.
Niekorzystne warunki pracy mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować niepożądane nawyki. Praca z komputerem bardzo obciąża oczy. Wielogodzinne przebywanie w nienaturalnej, wymuszonej pozycji spowalnia wiele procesów fizjologicznych oraz bardzo obciąża kręgosłup i mięśnie pleców. Problemem jest również wysoki poziom stresu lub odwrotnie apatia i nuda, które występują u niektórych pracowników.
Ulga dla twoich oczu
Praca z komputerem, zwłaszcza przez dłuższy czas i w nieodpowiednich warunkach, może powodować takie problemy, jak:
- przejściowa krótkowzroczność,
- rozmazany obraz,
- słaby kontrast,
- podwójne widzenie,
- pieczenie, przeszywający ból, ucisk,
- tępy ból oka,
- łzy, zaczerwienienie spojówki
Aby chronić oczy przed szkodliwym działaniem komputera, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Ekran należy ustawić w odległości 40–75 cm od oczu, a jego górna krawędź powinna znajdować się powyżej poziomu wzroku. Kąt widzenia powinien być utrzymywany w zakresie 20–50 stopni w dół. W ciągu dnia powinieneś spróbować zmienić kąt widzenia lub spojrzeć daleko. Pomaga również w stosowaniu osłon przeciwodblaskowych.
Korzystne ćwiczenia
Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego to bomby czasu rzeczywistego. Pierwsze objawy zwykle wydają się nieistotne, ale nigdy nie należy ich ignorować. Mogą nawet sygnalizować początek poważnych chorób zwyrodnieniowych. Praca przy biurku przyczynia się do powstania dolegliwości zlokalizowanych na szyi i ramionach, palcach i nadgarstkach, a także w okolicy ud i dolnej części pleców.
Jak zapobiegacie tym problemom?
Rób przerwy. Po każdej godzinie wstań od biurka na pięć minut, zmień pozycję, pospaceruj lub wykonaj proste ćwiczenia relaksacyjne.
Dostosuj swoją stację roboczą do potrzeb Twojego kręgosłupa. Krzesło, na którym siedzisz, powinno mieć podłokietniki. Dopasuj blat biurka i siedzisko krzesła tak, aby podczas siadania ręce i nogi były zgięte pod odpowiednim kątem.
Utrzymuj równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Przestrzegaj dziennych i tygodniowych limitów godzin pracy i bądź aktywny w czasie wolnym – nie spędzaj więcej czasu w pozycji siedzącej.
Cenny relaks
Innowacyjny sprzęt o dużej mocy obliczeniowej ma bardzo krótki czas reakcji: zmiany na ekranie komputera pojawiają się natychmiast, znacznie szybciej, niż może zareagować ludzki układ nerwowy. Wymaga to ciągłej czujności i skupienia, a w połączeniu ze stresem i pracą pod presją może prowadzić do trwałego zmęczenia, trudności z koncentracją, słabej pamięci, drażliwości i niepokoju.
W okresach dużego obciążenia psychicznego pomóc może sen i umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak joga, spacery i pływanie. Aby walczyć ze stresem, warto też codziennie odpoczywać i mieć hobby, które pomoże oderwać się od pracy i innych obowiązków.
W pracy spędzamy dużą część życia. Aby nie wpływała ona szkodliwie na Twoje zdrowie, wystarczy wprowadzić drobne zmiany w swoich nawykach, zaaranżować otaczającą przestrzeń i odpowiednio podejść.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.