Farby plakatowe
Czym są farby plakatowe?
Farby plakatowe to jeden z najchętniej wybieranych przez konsumentów rodzajów farb kupowanych w celach hobbystycznych; dostępność w niemal każdym sklepie papierniczym czy hipermarkecie, żywe kolory i umiarkowana cena to wszystko powody, dla których ten rodzaj farb jest tak popularny. Są wyjątkowo bezpiecznymi farbami – nie zawierają żadnych toksycznych składników i nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu wejdą w kontakt ze skórą. Choć farby plakatowe kojarzone są zazwyczaj z dziećmi, którym służą do beztroskiej zabawy czy realizowania szkolnych projektów plastycznych, walory tzw. „plakatówek” nierzadko przemawiają również do dorosłych entuzjastów sztuki. Najczęściej można je spotkać w opakowaniach zawierających 4, 8, bądź 12 kolorów. Możliwy jest również zakup farb plakatowych na sztuki – w ten sposób możemy wybrać jedynie te kolory, których potrzebujemy, jednak w takim wypadku trzeba nastawić się na kupno farb przez internet bądź wycieczkę do wyjątkowo dobrze zaopatrzonego sklepu papierniczego.
Do czego używa się farb plakatowych?
Jak zostało wspomniane wcześniej, farby plakatowe służą głównie do tworzenia wszelkiego rodzaju prac plastycznych – można ich swobodnie używać na papierze, brystolu i kartonie. W tym względzie znacznie przewyższają inne rodzaje farb hobbystycznych, jak na przykład farby akwarelowe, którymi malować można jedynie na białym papierze. Farby plakatowe przez długi czas zachowują żywe kolory, a stworzone za ich pomocą prace, o ile dba się o nie w prawidłowy sposób, są w stanie przetrwać nawet lata w niezmiennie dobrym stanie. Ze względu na łatwość użycia oraz fakt, że zabrudzenia z farby plakatowej bardzo łatwo usunąć, farby te są bardzo częstym wyborem osób pracujących z dziećmi – doskonale nadają się do zajęć plastycznych z młodymi artystami. Jak zostało wspomniane w poprzednim podpunkcie, farby plakatowe nie zawierają toksycznych substancji, dzięki czemu bezpiecznie mogą być używane przez najmłodszych.
Jak dbać o farby plakatowe?
Kluczem do zachowania swoich farb plakatowych w dobrej kondycji jest między innymi przechowywanie ich we właściwych warunkach. Po każdym skończonym używaniu farb należy upewnić się, że wszystkie pojemniki z farbą są dokładnie zamknięte, by uniknąć jej wysychania – „plakatówki” są niezwykle podatne na szybkie wysychanie i niedomknięcie wieczka może spowodować, że w przeciągu kilkunastu godzin zamiast farby zastaniemy w pojemniczku zbitą, wyschniętą bryłę, niezdatną do malowania. Taką farbę da się jeszcze niekiedy odratować, jednak jest to uciążliwe – lepiej dopilnować, by do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło. Oprócz tego należy również unikać przechowywania farb w bardzo nasłonecznionych miejscach – może to skutkować wyblaknięciem koloru farby.
Jak usunąć plamy z farby plakatowej?
Bałagan przy korzystaniu z farb jest czasem nieunikniony – dlatego warto mieć w zanadrzu kilka sposobów na to, jak sobie z nim poradzić. W wypadku pobrudzenia się tkaniny (ubranie, obrus) należy jak najszybciej przyłożyć do brudnego miejsca szmatkę nasączoną płynem do prania lub proszkiem do prania wymieszanym z wodą i zacząć trzeć – następnie należy wyprać materiał tak, jak zwykle. Po wyjęciu z pralki plama powinna być niewidoczna. Jeżeli pobrudzona zostanie ściana, najlepiej jest ostrożnie spróbować zmyć farbę plakatową za pomocą szmatki nasączonej ciepłą wodą.
Podsumowanie
Farby plakatowe są najlepszym wyborem dla początkujących artystów w każdym wieku – niesamowicie przystępne w użytkowaniu, tanie i dostępne praktycznie wszędzie, są dobrym wyborem dla każdej osoby, która chciałaby spróbować malowania bez wydawania na ten cel zbyt dużych pokładów pieniędzy. Biorąc pod uwagę ich przystępną cenę, trudno doszukiwać się w nich konkretnych wad – spełniają swoją założoną funkcję w pełni poprawnie, pozostając ulubionym wyborem konsumentów przez kolejne pokolenia.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.