Co warto wiedzieć o systemie kolorystycznym NCS?
System kolorystyczny NCS nie jest nowością na rynku, a widać, że wciąż budzi sporo pytań i wątpliwości. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Jak działa system kolorystyczny NCS? Co powinniśmy o nim wiedzieć? Poniższy tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
System kolorystyczny NCS – o czym dokładnie mowa?
NCS to skrót od Natural Colour System, czyli międzybranżowego systemu barw, który wykorzystywany jest na całym świecie w komunikacji na temat kolorów głównie między projektantami i producentami, jak również sprzedawcami i klientami. Jednak to nie wszystko, ponieważ jego rosnąca popularność sprawiła, że system NCS znajduje także zastosowanie w wielu innych zadaniach, w tym na przykład przy odnowie zabytków.
Dzięki temu, że system opiera się na wzrokowym sposobie postrzegania barwy, więc mamy szansę opisać dowolny wyobrażalny kolor powierzchni oraz nadać mu notację NCS. Nic więc dziwnego, że ten system barw stał się głównym standardem definiowania, ponieważ zapewnia łatwą komunikację w zakresie barw.
System kolorystyczny NCS – jak działa?
Natural Colour System opiera się na sześciu barwach podstawowych, które są postrzegane przez ludzkie oko. Zaliczamy do nich żółć, czerwień, niebieski, zieleń, biel oraz czerń. Prócz tego bierze się też pod uwagę podobieństwo do czarnego (ang. Blackness) oraz chromatyczność (ang. Chromaticness), czyli podobieństwo do najczystszego odcienia w danej grupie kolorystycznej. Symboliczna notacja opiera się na procentowej relacji między nimi a kolorem badanym.
Kolor (Hue) opisywany jest przez procentową relację do dwóch najbliższych podstawowych kolorów chromatycznych. Aby łatwo było przedstawić i zrozumieć Natural Colour System przeniesiono do trójwymiarowej przestrzeni kolorów. W tym modelu trójwymiarowym można wyznaczyć wszystkie wyobrażalne kolory powierzchni oraz nadać im notację NCS.
System kolorystyczny NCS – jak przedstawia kolory?
Paleta kolorów Natural Colour System stanowi poziomy przekrój poprzeczny przez przestrzeń barw i jest to rodzaj koła barw, który ma równomiernie oddalone cztery kolory podstawowe. Każdy kwadrant między dwoma sąsiednimi kolorami podstawowymi podzielono dodatkowo na 100 stopni, więc cały okrąg składa się z 400 jednostek. Z tego symbolicznego oznaczenia można zatem w łatwy wybrać i oznaczyć kolor, który wybraliśmy.
Na pewno zadanie ułatwi nam też trójkąt odcieni, który jest pionowym przekrojem przestrzennym kolorów. Dla każdego z odcieni w palecie kolorów NCS istnieje jeden trójkąt kolorów NCS i dzięki niemu można odszukać odpowiadający nam odcień wybranego wcześniej koloru, określając jego sczernienie oraz chromatyczność.
Po lewej stronie takiego trójkąta znajduje się skala od bieli W do czerni S, a p prawej wierzchołek o największej chromatyczności omawianego koloru. Kolory neutralne, a więc odcienie czystej szarości mają chromatyczność równą zero i nadaje się im tylko notacje niuansowe, po których następuje oznaczenie N, a więc neutral.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.