Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu – kilka porad
Dobór oświetlenia ogrodowego na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty. Niestety w rzeczywistości wiele osób ma z tym problem i ostatecznie zwraca się z nim do projektantów. Odpowiednie wyeksponowanie drzew i krzewów wymaga wiedzy i doświadczenia. Dzięki niemu ogród w świetle będzie wyglądał pięknie nie tylko dziś, ale i za kilka lat, gdy roślinność urośnie i stanie się główną dekoracją całej posesji.
Oświetlenie domu – elewacje, ściany, schody
To pierwszy typ oświetlenia, który powinien być zaprojektowany przez specjalistów. Bardzo często zdarza się tak, że inwestorzy na własną rękę kupują i instalują lampy na ścianach i elewacjach. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jest to czynność prosta i szybka. Niestety może się jednak okazać, że wcześniej zakupione oświetlenie takie jak kinkiety, oczka LED w podbitce – będą przeszkadzać oświetleniu zainstalowanemu w ogrodzie. Tutaj w prosty sposób można przesadzić z ilością lamp zewnętrznych jak i z ich barwą czy też samym natężeniem światła.
Porada: Jeśli zdecydowałeś się na projekt ogrodu – oświetlenie zewnętrzne pozostaw architektom przestrzeni.
Oświetlenie podjazdów i ogrodzenia
To kolejny typ oświetlenia, który posiada bardzo istotną funkcję – funkcjonalność , bezpieczeństwo i dekoracja. Wiele osób zapomina o tym, że lampy mogą być zamocowane już na samym wjeździe na posesję. Te wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu mogą włączać się tylko wtedy, gdy przed domem pojawią się goście lub osoby niechciane. Światło od zawsze stanowi swojego rodzaju „straszak” na obcych, ale pozwala łatwiej poruszać się po posesji w nocy.
Oświetlić można sam podjazd, wjazd do garażu, słupki ogrodzeniowe i alejki. Do wykorzystania jest wiele typów lamp: najazdowe, które odporne są na naciski kół samochodów oraz zalewanie przez deszcz, naświetlacze LED czy stojące słupki solarne. Warto wiedzieć, że wiele z nich wymaga odpowiednio przygotowanej instalacji przed wykonaniem kostki brukowej, a co najlepiej wykonać w trakcie zakładania samego ogrodu.
Porada: Musisz mieć projekt oświetlenia zanim wyłożysz kostkę brukowa lub wykonasz ogrodzenie.
Oświetlenie roślinności – drzewa i krzewy
Tutaj należy wcześniej przewidzieć to, gdzie będą wykonane różnego typu nasadzenia drzew, krzewów czy kwiatów. Dzięki temu w prosty sposób będzie można poprowadzić przewody zasilające do oświetlenia. Z uwagi na duży wybór lamp zewnętrznych, można postawić na wszelkiego typu reflektory i taśmy LED, słupki przy alejkach czy girlandy. Warto zaznaczyć, że podobna sytuacja ma miejsce podczas wykonywania instalacji nawadniania oraz zraszania roślin i trawników. Całość nie może ze sobą kolidować. Tylko projekt pozwoli na zmniejszenie ilości pracy oraz samych materiałów co ostatecznie przełoży się na niższe koszty realizacji całego ogrodu.
Porada: Twój ogród będzie wyglądał inaczej o każdej porze roku, a inaczej za 15 lat – uwzględnij to podczas doboru oświetlenia.
Oświetlenie tarasów i pergoli
To już ostatni temat, który należy uwzględnić podczas zakładania ogrodu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że projekt ogrodu może uwzględniać projekt samego tarasu czy też pergoli. To samo tyczy się również i oświetlenia, które będzie zdobić tego typu małą architekturę. Jeśli nie zaplanuje się go wcześniej, inwestor zostanie zmuszony do wykonania modyfikacji instalacji elektrycznej lub zakupu jedynie lamp solarnych czy mobilnych, które nie posiadają stałego źródła zasilania.
Porada: Zaplanuj oświetlenie do małej architektury – doprowadź do niej przewody zasilające.
Szukasz oświetlenia ogrodowego lub porad przy ich wyborze? Sprawdź dostępne rozwiązania https://ardant.pl/zewnetrzne/lampy-do-ogrodu/
Mamy nadzieję, że tych kilka porad przekonało Państwa do tego, by skorzystać z pomocy doświadczonych architektów i projektantów przy zakładaniu nowego ogrodu oraz oświetlenia. Warto mieć na uwadze, że wykonuje się go raz, a posadzona roślinność zostanie z nami na wiele lat. Oczywiście zawsze można wprowadzać własne modyfikacje, korzystając z dostępnych inspiracji, ale cały zamysł powinien mieć solidną podstawę i fundamenty.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.