5 kroków do udanej rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna może być niezwykle stresująca, zwłaszcza gdy nie wiemy, czego się spodziewać. Każda firma prowadzi rozmowy inaczej, nie sposób więc przewidzieć, w jakim tonie zostanie przeprowadzona ta, na którą Ty się wybierasz. Nie martw się jednak na zapas. Zwalcz stres i zastosuj te pięć kroków, które pomogą Ci przygotować się na każdą rozmowę i co najważniejsze, dobrze na niej wypaść!
Poszukaj informacji o firmie, w której chcesz pracować
Pytania o misję firmy są bardzo częste podczas rozmów o pracę. Jeśli nie zapoznałeś/zapoznałaś się wcześniej ze specyfiką pracy w firmie, ubiorem albo misją firmy, może okazać się, że nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia. Pamiętaj, że to nie właściciel firmy przeprowadza z Tobą wstępną rozmowę, najpewniej będzie to kierownik zmiany wydziału, w którym ubiegasz się o stanowisko. Jeśli nie jesteś pewny/pewna jakichś szczegółów nie próbuj ich wymyślać, tylko przyznaj, że nie wiesz niczego na ten temat. Wiedza na temat firmy może bardzo pomóc Ci wybrnąć ze stresujących i podchwytliwych pytań.
Sprawdź i zredaguj swoje CV
Jeśli masz już napisane CV, koniecznie sprawdź je jeszcze raz przed wysłaniem. Nie bój się go zmieniać pod potrzeby stanowiska, o które się ubiegasz. Nie wpisuj zbyt wielu informacji. Jeśli twoje CV było kompletne i spójne, nie dopisuj na siłę doświadczenia zawodowego bez wcześniejszej zmiany. Jeśli twoim zdaniem w CV zawarłeś za dużo informacji, bądź są one zbyt ogólnikowe albo niepasujące do reszty, nie bój się usuwać zbędnych. CV powinno być krótkie i dawać osobie czytającej możliwość szybkiego poznania twojego życia zawodowego. Na przeczytanie przeciętnego CV poświęca się 2 minuty. Zbyt długie CV zniechęca do przeczytania!
Popytaj pracowników firmy o warunki
To bardzo ważne, zwłaszcza gdy porzucasz stałą pracę dla nowego stanowiska. Nikt nie zna lepiej warunków panujących w firmie lepiej od jej pracowników. Jeśli pracują tam twoi znajomi lub znajomi znajomych, postaraj się wyciągnąć od nich jak najwięcej istotnych dla was informacji. To pomoże Ci oszczędzić sobie rozczarowań. Dodatkowo popytaj o tym, jak wyglądała ich rozmowa o pracę i jakie pytania im najbardziej zapadły w pamięć. Przygotuj też na podstawie ich propozycji strój, który najbardziej będzie odpowiadał zestawowi obowiązującymi w tym zakładzie pracy.
Spróbuj odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania
Jakie są Pana/Pani największe wady? Co zabrałaby Pani/zabrałby Pan ze sobie na bezludną wyspę? Pytania z pozoru nieistotne albo podchwytliwe mogą dużo o Tobie powiedzieć. Nie próbuj czarować ani kłamać, gdy się stresujesz widać, gdy nie mówisz prawdy. Skup się na mówieniu prawdy, ale nie rób z siebie ofiary ani nie umniejszaj swoim osiągnięciom. Spróbuj poćwiczyć odpowiadanie na pytania, które wcześniej stanowiły dla Ciebie problem lub na które wiesz, że nie wymyślisz odpowiedzi na gorąco. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego się spodziewać i będziesz na to przygotowana/przygotowany.
Znajdź 20 zastosowań dla zszywki
Albo dla spinacza. Albo dla kartki papieru. To pozornie bezsensowne zadanie pomoże Ci przećwiczyć swoją kreatywność. Pytania, na które musisz odpowiedzieć błyskotliwie, szybko i kreatywnie, są coraz bardziej popularne podczas rozmów o pracę. Czasami są to pytania o zastosowanie przypadkowej rzeczy leżącej na biurku. Nie ocenia się podczas nich samej wartości wymyślonych sposobów, ale ich ilości i oryginalności. Podawaj tak dużo pomysłów, ile akurat masz w głowie. Działanie pod presją jest bardzo ważnym czynnikiem składającym się na twoją wartość rynkową, a dobry prowadzący rozmowy kwalifikacyjne na pewno dostrzeże twój talent.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.