10 ekologicznych gadżetów, które pomogą Ci zadbać o środowisko
Ekologia to nie tylko moda, to nieoceniona pomoc dla naszej planety i jej mieszkańców. I co najważniejsze, eko styl życia nie jest drogi, a wręcz przeciwnie, pomaga nam często zaoszczędzić trochę pieniędzy. Koniecznie sprawdź tę listę 10 gadżetów, które pomogą Ci ratować planetę, a przy okazji uda Ci się trochę zaoszczędzić.
Drewniane sztućce jednorazowe
Sztućce jednorazowe w restauracjach, zwłaszcza nadmorskich smażalniach, spotyka się bardzo często i w większości są zrobione z plastiku. Na szczęście jest dla nich dobra alternatywa, czyli drewniane sztućce jednorazowe. Rozkładają się znacznie szybciej niż te plastikowe, a do tego są mniej uciążliwe w użytkowaniu.
Wielorazowe słomki
Swego czasu Instagrama zalały zdjęcia składanych słomek wielorazowych. To bardzo dobra alternatywa dla wszystkich, którzy lubią swoje napoje sączyć przez rurki. Wielorazowa słomka wykonana z porządnego plastiku jest porządna, będzie służyć nam przez lata i wbrew pozorom wcale nie jest taka ciężka do umycia.
Kubeczki menstruacyjne
To nie jest opcja dla każdego, bo mogą wywoływać lekki dyskomfort, jednak na pewno sprawdzą się dla wszystkich użytkowniczek tamponów. Są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach i co ważne, są wielorazowe. Po użyciu wystarczy je umyć i wyparzyć. Po takim przygotowaniu są gotowe do ponownego użycia.
Bambusowe szczoteczki do zębów
Moda na bambusowe szczoteczki wciąż trawa i bardzo dobrze, bo rozkładają się szybciej niż te plastikowe, a jakościowo i cenowo wypadają bardzo podobnie, jeśli nie lepiej. Ich cena to koszt rzędu siedmiu złotych za sztukęm jeśli zdecydujemy się na zakup hurtowy nawet taniej. Pamiętajmy jednak, że trzeba je wymieniać tak samo często jak te tradycyjne.
Własne opakowania wielokrotnego użytku
Nic nie przeszkadza naszemu środowisku tak, jak porzucone woreczki foliowe. Żeby uniknąć przyczynienia się do tego procederu, dobrze jest wyposażyć się we własne pakowania. Mogą to być zwykłe plastikowe opakowania, które po umyciu użyjemy jeszcze raz albo materiałowe woreczki na drobne orzechy czy mniejsze owoce i warzywa.
Wielorazowe waciki kosmetyczne
To mniej popularny produkt i raczej rzadziej kupowany, z powodu swojej ceny. Za 5 takich wacików musimy zapłacić około 30 złotych, co odstrasza potencjalnych nabywców. Problem może sprawiać też higiena i dbanie o czystość wacików. To zdecydowanie nie propozycja dla osób żyjących w ciągłym biegu czy oszczędnych.
Szampon w kostce
Chociaż brzmi to kuriozalnie, coraz więcej osób się do niego przekonuje. Taki szampon ma postać przypominającą raczej mydło w kostce i podobnie się go używa. Jego dużym plusem jest to, że nie sprzedaje się go w plastikowych opakowaniach i zużywa się go całkowicie, co znaczy, że produkt się nie marnuje.
Pojemniki do ponownego uzupełnienia
To nie tyle gadżet, ile usługa wprowadzona w sporej liczbie sklepów. Kupując produkt marki, możemy w przyszłości wrócić do sklepu i uzupełnić pojemnik za znacznie niższą cenę niż produkt w nowym opakowaniu. To nie tylko sprytna strategia marketingowa, ale też świetny sposób na odciążenie naszej planety z nadmiaru śmieci.
Ubrania z drugiej ręki
Chociaż wielu ludzi ma obiekcje co do chodzenia do lumpeksów, często można w nich znaleźć naprawdę dobre jakościowo, markowe i tanie ubrania. Kupowanie ciuchów w takich miejscach sprawia, że nie przyczyniamy się do produkcji nowej odzieży, a tym samym ograniczamy zużycie wody i energii.
Torby materiałowe
Można kupić je we wszystkich kolorach i w prawie wszystkich wzorach. Są pojemne i lekkie, co tylko dodaje im plusów. A do tego są bardzo ekologiczne. Ich produkcja nie jest droga i wymagająca, możesz nawet uszyć ją samodzielnie. Wszystko zależy od twojego zaangażowania i budżetu!
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.